Fotowoltaika – 6 powodów, dla których warto

Fotowoltaika opłacalność

Fotowoltaika to branża, która rozwija się z każdym rokiem. Coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Motywacją do założenia instalacji fotowoltaicznej jest przede wszystkim fakt, że w długim horyzoncie czasu inwestycja ta okazuje się bardzo korzystna finansowo. Pozwala również zyskać niezależność od dostawcy energii elektrycznej, bowiem posiadając instalację fotowoltaiczną sami stajemy się dostawcami. Jednocześnie, coraz więcej osób decyduje się na fotowoltaikę ze względu na rozbudowany system dofinasowań, przede wszystkim z funduszy Unii Europejskiej, która kładzie szczególny nacisk na promocję czystej energii.

Fotowoltaika to jedno z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Sądzimy, że tematem powinien zainteresować się każdy, kto tylko może dokonać instalacji paneli fotowoltaicznych, zarówno na dachu, jak i na ziemi. Z każdym rokiem bowiem, energia odnawialna będzie odgrywać coraz większą rolę, nawet na poziomie mikroinstalacji.

Dlaczego warto zdecydować się na założenie fotowoltaiki?

Przede wszystkim fotowoltaika pozwala znacznie ograniczyć wydatki na energię elektryczną. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że w najbliższych latach powinniśmy być świadkami rosnących cen prądu. Wzrost cen energii elektrycznej powinien utrzymywać się nawet do roku 2030. Fotowoltaika może zatem okazać się udaną inwestycją na lata. Zainstalowanie niewielkiego systemu (o mocy 4 kW) umożliwia produkcję nawet 4000 kWh w ciągu roku, co pozwala skutecznie pokryć zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego. Co ważne, wszelkie nadwyżki produkowanego prądu można oddawać do sieci, odbierając je w późniejszym czasie.

Fotowoltaika to energia nieemisyjna

Energia płynąca z paneli fotowoltaicznych ma nieemisyjny charakter. To cecha charakterystyczna dla produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dzisiaj, ekologiczne rozwiązania są mocno promowane przez różne środowiska, czego dowodem jest możliwość uzyskania solidnego finansowania na fotowoltaikę. Co jeszcze istotne, to fakt podkreślenia, pod jaką presją w ostatnich latach znajdował się dwutlenek węgla (CO2) masowo produkowany przez wszelkiego rodzaju systemy grzewcze. Przekłada się to na wzrost cen prądu. Szczególnie w Polsce, gdzie energetyka wciąż opiera się przede wszystkim na węglu i nie istnieje spójna, konsekwentna strategia, w jaki sposób zawiązać inne system energetyczne. To powód, dla którego świadomi obywatele decydują się na inwestycje w mikroinstalacje.

Fotowoltaika to możliwość przekazywania nadwyżek do sieci

Montaż instalacji fotowoltaicznej umożliwia oddawanie nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci energetycznej. Działa to, w oparciu o prostą zasadę – wszelkiego rodzaju nadwyżki energii przekazywane są do sieci i mogą być odbierane w momencie, w którym wystąpi większe zapotrzebowanie. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że niestety Słońce nie świeci przez cały rok, a energia potrzebna jest niezależnie od pogody. W sytuacji, kiedy pogoda jest gorsza, możemy pobierać energię z sieci, którą wcześniej tam oddaliśmy. Przechowywanie jej kosztuje, dlatego powinniśmy liczyć się z odebraniem około 80% energii, którą wcześniej oddaliśmy. Co warte podkreślenia, część osób decyduje się nawet na kredyt na fotowoltaikę, wierząc, że jest to dobra inwestycja.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu

Fotowoltaika to szersze możliwości, niż panele słoneczne

Instalacje fotowoltaiczne nieco różnią się od kolektorów słonecznych, które czasami nazywane są także solarami. Kolektory słoneczne służą przede wszystkim do produkcji energii cieplnej, natomiast panele fotowoltaiczne – jak informujemy od początku tego artykułu – do produkcji energii elektrycznej. W efekcie można stwierdzić, że panele fotowoltaiczne są znacznie bardziej uniwersalne, niż solary, ze względu na to, że za pomocą energii elektrycznej przez nie wyprodukowanej możemy zasilać zarówno żarówki, jak i ogrzewać wodę.

Fotowoltaika cena – w jaki sposób wybrać odpowiednią instalacje?

Cena instalacji fotowoltaicznej nie jest jedna i stała. Zależy ona przede wszystkim od ilości potrzebnych kilowatów. Uzależniona jest ona również od rozmiaru instalacji oraz jakości jej komponentów. Uśredniony koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW to około 10 000 – 20 000zł. W przypadku 5 kW to 20 000 – 30 0000 zł. Natomiast jeśli chodzi o 10 kW to jest to przedział 40 000 – 50 000zł.

Wybierając rozmiar fotowoltaiki należy kierować się przede wszystkim, tym jaki jest nadrzędny cel instalacji. Jeśli panele fotowoltaiczne mają produkować energię elektryczną wyłącznie na użytek domowników to można zastosować bardzo prostą metodę obliczeniową. Zakładając, ze na każde 50zł wydane miesięczne wydane na prąd, potrzebne jest 1kW mocy fotowoltaicznej to można założyć, że jeśli rachunek za prąd wynosi 250zł miesięczne to instalacji powinna posiadać moc ok. 5 kW.

Możemy również starać się oszacować czas zwrotu z inwestycji. Oczywiście bazując na szacunkowych założeniach. Jeśli przyjmiemy, że 1 kWh energii to koszt rzędu 0,6 zł, a instalacja fotowoltaiczna o mocy 4kW pozwala na wytworzenie prądu o wartości 2200zł rocznie, to instalacja 4 kW kosztuje inwestora 30 tys. zł. W przypadku takiej ceny, na zwrot z inwestycji trzeba będzie czekać 14 lat. Jeśli na rynku będzie występował duży wzrost cen to będziemy mogli założyć, że okres zwrotu z inwestycji będzie się skracał.

Warto pamiętać, że im więcej energii elektrycznej konsumuje gospodarstwo domowe, tym szybciej zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika opinie – co sądzą Ci, którzy już zdecydowali się na instalacje?

Najlepszym dowodem na to, że panuje boom na fotowoltaikę są liczby. W Polsce jest już niemal 28 tysięcy mikroinstalacji, których łączna moc wynosi 173 MW, czyli 173 tysiące kW. W 2017 roku przyłączono ponad 12 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych. Ich liczba rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób ma świadomość tego, że jest to inwestycja opłacalna i przede wszystkim proekologiczna, a poczucie robienia czegoś dla świata jest dzisiaj nieocenione.

Będąc szczerym, jeszcze nie usłyszeliśmy negatywnej opinii od jakiegokolwiek naszego klienta na temat instalacji fotowoltaicznej. Wszyscy są zadowoleni i cieszą się, że posiadają nowoczesne rozwiązania, które pozwalają im oszczędzać. Wielu z nich szuka kolejnych, proekologicznych możliwości w swoim życiu.

Panele fotowoltaiczne na dachu drewnianego domu

Fotowoltaika instalacja – w jaki sposób my działamy?

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu posiadamy sprawdzony system działania, który pozwala nam realizować kolejne montaże instalacji fotowoltaicznych szybko i sprawnie, nie tracąc przy tym na jakości. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami, to w pierwszej kolejności możesz liczyć na informacje o okresie zwrotu z inwestycji na podstawie faktur. Następnie przygotujemy ofertę dopasowaną do potrzeb i wykonamy niezbędne pomiary, oraz przygotujemy odpowiednią dokumentację. W kolejnym kroku przejdziemy już do właściwej realizacji, czyli zamówimy, dostarczymy i zamontujemy cały sprzęt. Na końcu zgłosimy instalację do dystrybutora, a Ty będziesz mógł cieszyć się swoim nowym źródłem energii.

Zapraszamy do współpracy!

Inne nasze usługi

montaz paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych

Z której strony domu dokonać montażu paneli fotowoltaicznych? Powierzchnia paneli fotowoltaicznych musi być duża, aby efektywnie działać. W końcu do uzyskania 1 kW mocy szczytowej potrzebne są ogniwa o powierzchni blisko 7m2. To powód, dla którego tak niewiele osób decyduje się na instalacje ich na działce obok domu – zazwyczaj w tym miejscu zajmują zbyt […]

fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto? Dzięki rozwojowi techniki pozwalającej na pozyskiwanie energii ze Słońca oraz korzystne zmiany w prawie, które ułatwiają firmom i osobom prywatnym budowę własnych instalacji fotowoltaicznych, fotowoltaika dla firm zyskuje znaczenie. W Polsce w najbliższym czasie prawdopodobnie wzrosną ceny węgla. Jednocześnie wzrosną również koszty surowców i koszty emisji CO2 ze względu […]

kredyt na fotowoltaike

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę – dlaczego warto? Coraz więcej osób decyduje się wybrać kredyt na fotowoltaikę. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to inwestycja, która w długim horyzoncie czasowym jest bardzo opłacalna, co skłania osoby prywatne do podjęcia ryzyka związanego z pozyskaniem finansowania. Jednocześnie z roku na rok rośnie popularność fotowoltaiki […]

© Copyright 2019, wszystkie prawa zastrzeżone Fotowoltaika Bielsko Realizacja Re Bena Gesta