Fotowoltaika nieopłacalna? Obalamy mity w 5 krokach!

Fotowoltaika nieopłacalna jako inwestycja

Fotowoltaika to sektor, który dynamicznie rozwija się z roku na rok. W związku z corocznym wzrostem ilości instalacji fotowoltaicznych, wokół tematu narosło wiele mitów, które w tym artykule postanowiliśmy obalić.

Instalacja fotowoltaiczna działa tylko w słoneczne dni

Jednym z najczęściej powielanych mitów na temat instalacji fotowoltaicznych jest brak działania w pochmurne dni. Otóż warto wiedzieć, że nawet, gdy Słońca na niebie nie ma, to do Ziemi i tak docierają promienie słoneczne o charakterze rozproszonym. Oczywiście, jest ich mniej niż w bezchmurne dni, jednak i tak generują one możliwą do wykorzystania energię, a instalacja w tym czasie nie przestaje pracować. Informacje o mocy pracy danego panelu fotowoltaicznego w warunkach pochmurnych można znaleźć w karcie katalogowej.

Fotowoltaika wpływa negatywnie na zdrowie

W tym przypadku można usłyszeć głosy, że fotowoltaika jest szkodliwa dla zdrowia, ze względu na niemożność poddania jej recyklingowi. Nic jednak bardziej mylnego. Panele, wykonane z aluminium, szkła, krzemu krystalicznego czy tworzywa sztucznego mogą zostać zutylizowane, tak samo jak konstrukcje, na których ustawiane są panele. Jednocześnie warto podkreślić, że w całej branży związanej z instalacjami fotowoltaicznymi podejmuje się działania, które mają na celu wykorzystanie surowców w sposób, jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Ponadto, w trakcie pracy panele nie produkują zanieczyszczeń, nie wytwarzają oparów, dźwięków, ani wszelkiego rodzaju szkodliwego promieniowania.

 

 

Fotowoltaika nieopłacalna? W Polsce nie jest dostatecznie dużo Słońca

Kolejnym, często powielanym mitem jest informacja, że w naszym kraju natężenie promieniowania słonecznego jest zbyt niskie, aby montaż instalacji systemów fotowoltaicznych był opłacalny. Mapy nasłonecznienia naszego kraju pokazują jednak, że w ciągu roku wartość energii generowana ze słońca to ponad 1000 kWh/m2. To ilość energii, która jest w zupełności wystarczająca do rozwoju energetyki słonecznej. Dla porównania – Niemcy w podobnych warunkach nasłonecznienia posiadają ponad 40 GW mocy zainstalowanej w systemach fotowoltaicznych.

 

Potrzebuje pozwolenia na budowę, żeby zamontować panele PV

Aktualne przepisy nie określają konieczności posiadania pozwolenia na budowę w przypadku montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że jeśli moc naszej instalacji nie przekroczy 40 kW to nie mamy obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę dla wykonywanej instalacji PV na gruncie lub na budynku, chyba, że wymagałoby to dodatkowych robót budowlanych związanych np. z wymianą dachu. Ponadto, proces wykonywania mikroinstalacji i podłączenia jej do sieci został uproszczony dzięki Ustawie o OZE.

Inwestycja w fotowoltaikę nie zostanie zwrócona

Wiele osób obawia się również takiego scenariusza, że ich inwestycja nie zostanie zwrócona. W większości przypadków jednak – jak pokazują nasze doświadczenia i dotychczasowe realizacje – zwraca się ona po krótszym lub dłuższym okresie czasu. Okres zwrotu z inwestycji uzależniony jest od wielu czynników. Chodzi tutaj przede wszystkim o szacowaną średnioroczną produkcję prądu, uzależnioną między innymi od mocy instalacji czy usytuowania paneli, oraz średniej ceny za 1 kWh, kosztu instalacji, a także zmian cen prądu w czasie. Warto pamiętać, że w większości przypadków inwestycja we własną elektrownię fotowoltaiczną szacowana jest na okres 20-30 lat. Stopę zwrotu z inwestycji można podwyższyć wykorzystując np. dotacje.

Podsumowanie

Czy fotowoltaika jest zatem nieopłacalna? Jak widzimy powyżej jest to bardzo często powielany mit, który niewiele wspólnego ma z rzeczywistością. Jeśli podejdziemy do tematu instalacji paneli fotowoltaicznych rzetelnie to będziemy mogli uzyskać wysoką stopę zwrotu z inwestycji oraz zyskać niezależność energetyczną, która nie ma swojej ceny.

Inne nasze usługi

montaz paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych

Z której strony domu dokonać montażu paneli fotowoltaicznych? Powierzchnia paneli fotowoltaicznych musi być duża, aby efektywnie działać. W końcu do uzyskania 1 kW mocy szczytowej potrzebne są ogniwa o powierzchni blisko 7m2. To powód, dla którego tak niewiele osób decyduje się na instalacje ich na działce obok domu – zazwyczaj w tym miejscu zajmują zbyt […]

fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto? Dzięki rozwojowi techniki pozwalającej na pozyskiwanie energii ze Słońca oraz korzystne zmiany w prawie, które ułatwiają firmom i osobom prywatnym budowę własnych instalacji fotowoltaicznych, fotowoltaika dla firm zyskuje znaczenie. W Polsce w najbliższym czasie prawdopodobnie wzrosną ceny węgla. Jednocześnie wzrosną również koszty surowców i koszty emisji CO2 ze względu […]

kredyt na fotowoltaike

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę – dlaczego warto? Coraz więcej osób decyduje się wybrać kredyt na fotowoltaikę. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to inwestycja, która w długim horyzoncie czasowym jest bardzo opłacalna, co skłania osoby prywatne do podjęcia ryzyka związanego z pozyskaniem finansowania. Jednocześnie z roku na rok rośnie popularność fotowoltaiki […]

© Copyright 2019, wszystkie prawa zastrzeżone Fotowoltaika Bielsko Realizacja Re Bena Gesta