Panele PV, a kolektory słoneczne – różnice

Panele PV

Nie każdy z nas zna różnicę pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a kolektorami słonecznymi. W tym wpisie chcemy wyjaśnić podstawowe różnice, aby każdy kto jest zainteresowany odnawialnymi źródłami energii miał świadomość, bo będzie dla niego najlepsze.

Rozwój odnawialnych źródeł energii zauważalny jest w Polsce z roku na rok. Powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych, farm i kolektorów słonecznych. Zarówno panele PV, jak i kolektory słoneczne wykorzystują promieniowanie słoneczne – różnią się jednak od siebie zasadami działania i przeznaczeniem.

Oba rodzaje pozyskują energię słoneczną!

Zacznijmy jednak od tego, co łączy oba te rodzaje instalacji. Odpowiedź jest oczywista, czyli słońce. Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne czerpią z odnawialnego i niemal niewyczerpywalnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Ponadto, oba rodzaje instalacji – panele PV i kolektory słoneczne – bazują na tym samym rodzaju zasilania i czynnikach, decydujących o efektywności. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • Natężenie promieniowania słonecznego –  im jest ono silniejsze, tym instalacje solarne są w stanie wytworzyć większą ilość prądu elektrycznego. Jednocześnie warto pamiętać, że wbrew obiegowym opiniom w Polsce poziom nasłonecznienia jest wystarczający, aby instalacje solarne były efektywne na tyle, aby gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo mogło stać się niezależne od zewnętrznych dostaw energii.
  • Ustawienie względem stron świata – jest to bardzo istotny czynnik, wpływający na efektywność pozyskiwania energii słonecznej. Na naszej szerokości geograficznej bardzo istotne jest takie ustawienie paneli lub kolektorów słonecznych, aby były one skierowane na południe. Część instalacji fotowoltaicznych posiada systemy, które pozwalają na podążanie powierzchni absorbującej promieniowanie za słońcem.
  • Powierzchnia instalacji – system wykorzystuje promieniowanie padające na powierzchnię panelu lub kolektora… zatem im większa jest ta powierzchnia, tym większa będzie ilość energii, którą pozyskamy.
  • Projekt oraz wykonanie – warto pamiętać, że zła konfiguracja nawet najwyższej jakości komponentów może sprawić, że cała instalacja nie będzie działać efektywnie. To powód, dla którego instalację powinno się powierzać specjalistom… takim, jak nam!

Kolektory słoneczne – jak to działa?

Najważniejszą różnicą pomiędzy kolektorami słonecznymi, a panelami fotowoltaicznymi jest ich przeznaczenie. Kolektory słoneczne służą do podgrzewania wody i mogą być bardzo często spotykane w prywatnych gospodarstwach domowych. Ich działanie opiera się na absorbowaniu promieni słonecznych i zamiany ich w energię cieplną. Wówczas ciepło zostaje odebrane, jako czynnik roboczy, który przepływa następnie do rur umieszczonych w zbiorniku i przekazuje wodzie zgromadzone ciepło.

 

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje kolektorów słonecznych, które różnią się pomiędzy sobą budową absorbera, czyli części odpowiedzialnej za pochłanianie promieniowania słonecznego, oraz sposobem izolacji, czyli metodami zabezpieczającymi przed stratami ciepła. Kupujący zazwyczaj wybierają panele płaskie, w których funkcję absorbera pełni aluminiowa lub miedziana blacha. Co do zasady, znacznie rzadziej wybierane są panele próżniowe, z absorberem powleczonym tlenkiem tytanu.

Panele PV – jak to działa?

Panele fotowoltaiczne swoje działanie opierają na ogniwach PV, czyli półprzewodnikach, tworzących złącze typu p-n. Na skutek promieniowania słonecznego dochodzi do powstania siły elektromotorycznej, czyli elektronów przemieszczających się do obszaru n, zaś dziury do obszaru p. Ruch ładunków odpowiada za różnicę potencjałów, czyli powstanie prądu elektrycznego w ogniwie. Ogniwa fotowoltaiczne łączą się w sposób szeregowy, tworząc w ten sposób panele PV.

 

Posiadają one znacznie szerszy zakres wykorzystania, aniżeli kolektory słoneczne. Przede wszystkim pozwalają produkować energię elektryczną, która może być dowolnie spożytkowana – na ogrzewanie domu, wody czy zasilanie prądem innych urządzeń, które tego wymagają.

 

Ponadto, instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na odsprzedawanie nadwyżek energii elektrycznej zakładom energetycznym, czerpiąc w ten sposób dodatkowe zyski. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na wysoką wydajność i wytrzymałość paneli. Instalacja bowiem potrafi wytrzymywać bez żadnego uszczerbku nawet 30 lat. To zatem rozsądne rozwiązanie, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm.

Inne nasze usługi

montaz paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych

Z której strony domu dokonać montażu paneli fotowoltaicznych? Powierzchnia paneli fotowoltaicznych musi być duża, aby efektywnie działać. W końcu do uzyskania 1 kW mocy szczytowej potrzebne są ogniwa o powierzchni blisko 7m2. To powód, dla którego tak niewiele osób decyduje się na instalacje ich na działce obok domu – zazwyczaj w tym miejscu zajmują zbyt […]

fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto? Dzięki rozwojowi techniki pozwalającej na pozyskiwanie energii ze Słońca oraz korzystne zmiany w prawie, które ułatwiają firmom i osobom prywatnym budowę własnych instalacji fotowoltaicznych, fotowoltaika dla firm zyskuje znaczenie. W Polsce w najbliższym czasie prawdopodobnie wzrosną ceny węgla. Jednocześnie wzrosną również koszty surowców i koszty emisji CO2 ze względu […]

kredyt na fotowoltaike

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę – dlaczego warto? Coraz więcej osób decyduje się wybrać kredyt na fotowoltaikę. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to inwestycja, która w długim horyzoncie czasowym jest bardzo opłacalna, co skłania osoby prywatne do podjęcia ryzyka związanego z pozyskaniem finansowania. Jednocześnie z roku na rok rośnie popularność fotowoltaiki […]

© Copyright 2019, wszystkie prawa zastrzeżone Fotowoltaika Bielsko Realizacja Re Bena Gesta