Podstawowe różnice – system off-grid i on-grid

Nowoczesne panele fotowoltaiczne

Można powiedzieć, że fotowoltaika niejedno ma imię. Dlaczego? Chociażby ze względu na to, że na rynku dostępne są zarówno instalacje on-grid, jak i off-grid. Każde z nich posiada zarówno wady, jak i zalety. Więcej o tym dowiesz się w naszym wpisie, wyjaśniającym, który system będzie lepszy dla Twojego gospodarstwa domowego czy firmy.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej zwykle będziemy stawać przed kilkoma wyzwaniami. To przede wszystkim wybór firmy produkującej urządzenia, zatrudnienie instalatora czy sprawdzenie jego umiejętności, oraz – co najważniejsze – zdecydowanie się na określony typ systemu fotowoltaicznego.

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami to możesz być pewien, że otrzymasz kompleksową ofertę, zawierającą wszystkie niezbędne informacje dotyczące instalacji fotowoltaicznej. Możesz mieć również pewność, że masz do czynienia z prawdziwymi profesjonalistami, którzy wykonali już niejedną udaną realizację.

Najważniejsze różnice pomiędzy systemami fotowoltaicznymi – off-grid i on-grid

Podstawowa różnica pomiędzy instalacjami PV zakłada podział na dwa rodzaje instalacji:

  • Systemy typu on-grid (zintegrowane z siecią elektryczną)
  • Systemy typu off-grid (pracujące na tzw. sieć wydzieloną)

System Off Grid

System on-grid – podstawowe informacje

System typu on-grid jest stosowany w domach przyłączonych do sieci elektrycznej. Taka instalacja składa się z następujących elementów:

  • Paneli fotowoltaicznych w wybranej ilości
  • Inwertera, zwanego falownikiem, który odpowiada za zamianę prądu zmiennego na prąd stały przy napięciu 230 V
  • Liczników informujących o produkcji i zużyciu prądu
  • Części przyłączających system do sieci i zabezpieczeń

Instalacja fotowoltaiczna typu on-grid posiada kilka bardzo ważnych elementów, które sprawiają, że jej efektywność jest tak wysoka. Podstawą jest umożliwienie wykorzystania prądu produkowanego przez ogniwa PV. Wszelkie nadwyżki energetyczne mogą zostać sprzedane zakładowi energetycznemu. To wygodne rozwiązanie, które gwarantuje szybki zwrot kosztów instalacji.
Możliwość wygenerowania dodatkowego dochodu sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na tego typu instalacje. Jest to wbrew pozorom bardzo proste – proces ten nie wymaga posiadania koncesji, prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy realizacji jakichkolwiek skomplikowanych procedur formalnych.

Klasyczny układ on-grid posiada jednak jedną bardzo ważną wadę – jeśli dojdzie do awarii sieci elektrycznej to inwerter odłącza panele od instalacji, czego skutkiem może być, że urządzenia elektryczne zasilane za pomocą systemu fotowoltaicznego przestają działać.

System off-grid – podstawowe informacje

Zastosowanie systemów off-grid odbywa się najczęściej w dwóch przypadkach. Montaż tego rodzaju rozwiązania wybierany jest najczęściej przez właścicieli domków letniskowych i osoby, którym zależy na całkowitym uniezależnieniu się od zewnętrznych dostawców energii. Instalacja off-grid posiada taką samą podstawę, co system on-grid, jednak posiada dodatkowe akumulatory. Osoby, które montują system off-grid na swój użytek powinny zadbać o możliwość regularnego ładowania, dzięki, któremu komponenty będą mogły być ładowane bezpiecznie i przy minimalnych stratach energii.

Warto pamiętać o tym, że system off-grid jest zdecydowanie droższy niż instalacja on-grid. Jego najważniejszą wadą jest jednak to, że nie pozwala on na sprzedaż nadwyżek wygenerowanej energii elektrycznej. Jednocześnie osoba, która wybiera tego typu rozwiązanie automatycznie rezygnuje z przyłączenia do sieci zewnętrznej. Na tym etapie inwestycje trzeba skalkulować i odpowiedzieć sobie na pytanie czy wyższy koszt i niektóre niedogodności są rozsądną ceną za niezależność i brak regularnych podwyżek za prąd. Możemy również rozważyć wzięcie kredytu na fotowoltaikę, na który decyduje się coraz więcej osób, ze względu na wielowymiarowe korzyści.

Zatem… który system fotowoltaiczny wybrać?

Do podjęcia rozsądnej decyzji niezbędne jest odpowiedzenie sobie na pytanie – w jakim celu chcemy zamontować system fotowoltaiczny? Jeśli energię pozyskaną z paneli chcemy wykorzystać okresowo i nie zamierzamy odcinać się od innych źródeł energii to powinniśmy zdecydować się na instalacje typu on-grid.

Natomiast, jeśli pragniemy znaleźć efektywne źródło prądu dla domu lub innego budynku usytuowanego w miejscu, gdzie dostawy prądu często są przerywane lub jest z nimi inny problem to powinniśmy wybrać instalacje typu off-grid. Jednocześnie, rozwiązanie to jest stosunkowo praktyczne wszędzie tam, gdzie sieć elektroenergetyczna na danym terenie jest stara i niesprawna, a koszt jej modernizacji jest bardzo duży lub też decyzje odnośnie napraw musi podjąć ktoś inny.

Inne nasze usługi

montaz paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych

Z której strony domu dokonać montażu paneli fotowoltaicznych? Powierzchnia paneli fotowoltaicznych musi być duża, aby efektywnie działać. W końcu do uzyskania 1 kW mocy szczytowej potrzebne są ogniwa o powierzchni blisko 7m2. To powód, dla którego tak niewiele osób decyduje się na instalacje ich na działce obok domu – zazwyczaj w tym miejscu zajmują zbyt […]

fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto? Dzięki rozwojowi techniki pozwalającej na pozyskiwanie energii ze Słońca oraz korzystne zmiany w prawie, które ułatwiają firmom i osobom prywatnym budowę własnych instalacji fotowoltaicznych, fotowoltaika dla firm zyskuje znaczenie. W Polsce w najbliższym czasie prawdopodobnie wzrosną ceny węgla. Jednocześnie wzrosną również koszty surowców i koszty emisji CO2 ze względu […]

kredyt na fotowoltaike

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę – dlaczego warto? Coraz więcej osób decyduje się wybrać kredyt na fotowoltaikę. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to inwestycja, która w długim horyzoncie czasowym jest bardzo opłacalna, co skłania osoby prywatne do podjęcia ryzyka związanego z pozyskaniem finansowania. Jednocześnie z roku na rok rośnie popularność fotowoltaiki […]

© Copyright 2019, wszystkie prawa zastrzeżone Fotowoltaika Bielsko Realizacja Re Bena Gesta