Program Mój Prąd – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Program dofinansowań Mój Prąd

Program "Mój Prąd" to szansa na uzyskanie dotacji w wysokości nawet 50% instalacji fotowoltaicznej!

Wzrost popularności fotowoltaiki sprawił, że rządzący pochylili się nad tematem stworzenia projektu dofinansowań do tego typu inwestycji. Tak powstał program „Mój Prąd”, który zyskuje coraz większą popularność.

W pierwszym okresie zebrano przeszło 10 tysięcy wniosków, dla których łączne dofinansowanie przekroczyło 55 milionów złotych. Drugi nabór rozpoczął się 13 stycznia 2020 roku i trwa do dziś, dlatego postanowiliśmy stworzyć krótki artykuł w formie pytań i odpowiedzi, który pozwoli nam w prosty sposób rozwiać wątpliwości dotyczące programu.

Czy mogę przystąpić do programu przez Internet?

Tak, jest taka możliwość od 21 października 2019 roku. W tym celu wymagane jest posiadanie profilu zaufanego lub e-dowodu. Profil zaufany możemy założyć przez system bankowości elektronicznej swojego banku. W przypadku, gdy posiadamy już profil zaufany możemy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, które musimy załączyć do wniosku:

  • dowód zapłaty lub oświadczenie o wpłacie pieniędzy za fakturę
  • kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, która powinna zawierać adnotację „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”
  • potwierdzenie montażu licznika i numeru Punktu Poboru Mocy
  • w przypadku samodzielnego montażu, oświadczenie do dokumentacji o dokonaniu samodzielnego montażu

Po skompletowaniu tych dokumentów możemy przystąpić do złożenia wniosku o dofinansowanie. Wystarczy, że wejdziemy na stronę gov.pl, gdzie zalogujemy się do panelu i wybierzemy usługę „Skorzystaj z programu Mój Prąd”, a następnie przejdziemy przez wszystkie kolejne kroki.

Przejdźmy teraz do najczęściej zadawanych pytań.

Czy w programie Mój Prąd mogę korzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Zdecydowanie tak, dzięki czemu całość inwestycji będzie jeszcze bardziej opłacalna. W tej sytuacji musimy przedstawić całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej i kwotę, którą otrzymaliśmy w ramach programu Mój Prąd. Suma, od której zostanie odliczony podatek będzie pomniejszona wówczas o kwotę otrzymanego dofinansowania.

Czy program Mój Prąd podlega opodatkowaniu?

Nie. Warto o tym pamiętać, bo część zainteresowanych myśli, że od otrzymanej kwoty konieczne jest zapłacenie podatku.

Co w sytuacji, w której zaliczkę na instalacje wpłacono przed 23 lipca 2019?

Warto pamiętać, że wszystkie instalacje fotowoltaiczne, które nie zostały zakończone przed dniem ogłoszenia naboru podlegają dofinansowaniu. W przypadku, gdy ponieśliśmy koszty przed 23 lipca 2019 to są one po prostu niekwalifikowane do programu, wliczając się wyłącznie do całkowitego kosztu instalacji. Jeśli zatem ponieśliśmy koszty przed 23 lipcem 2019 to możemy wciąż wziąć udział w programie.

Czy mogę skorzystać z dofinansowania, jeśli chce rozbudować już istniejącą instalacje fotowoltaiczną?

Nie ma takiej możliwości. Dofinansowanie nie obejmuje rozbudowy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Czy jest możliwość, aby skorzystać jednocześnie z innego dofinansowania?

Nie ma takiej możliwości. Decydując się na udział w programie Mój Prąd nie możemy uczestniczyć w żadnym innym programie, w tym w projekcie Czyste Powietrze.

Czy są jakieś ograniczenia dotyczące miejsca wybudowania instalacji?

Miejsce instalacji fotowoltaiki nie ma znaczenia co do zasady. Musi być ona jednak podłączona przez OSD do licznika dwukierunkowego w danym Punkcie Poboru Mocy.

Czy mogę dołączyć więcej niż jedną fakturę do załączanego wniosku?

Nie ma z tym problemu. Istnieje możliwość złożenia np. dwóch faktur – jednej za zakup i dostawę instalacji, a drugą za jej montaż.

Czy warto zdecydować się na skorzystanie z programu „Mój Prąd”?

Zdecydowanie tak. Szerzej o możliwościach, jakie daje instalacja fotowoltaiki pisaliśmy w tym wpisie.

Inne nasze usługi

montaz paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych

Z której strony domu dokonać montażu paneli fotowoltaicznych? Powierzchnia paneli fotowoltaicznych musi być duża, aby efektywnie działać. W końcu do uzyskania 1 kW mocy szczytowej potrzebne są ogniwa o powierzchni blisko 7m2. To powód, dla którego tak niewiele osób decyduje się na instalacje ich na działce obok domu – zazwyczaj w tym miejscu zajmują zbyt […]

fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto? Dzięki rozwojowi techniki pozwalającej na pozyskiwanie energii ze Słońca oraz korzystne zmiany w prawie, które ułatwiają firmom i osobom prywatnym budowę własnych instalacji fotowoltaicznych, fotowoltaika dla firm zyskuje znaczenie. W Polsce w najbliższym czasie prawdopodobnie wzrosną ceny węgla. Jednocześnie wzrosną również koszty surowców i koszty emisji CO2 ze względu […]

kredyt na fotowoltaike

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę – dlaczego warto? Coraz więcej osób decyduje się wybrać kredyt na fotowoltaikę. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to inwestycja, która w długim horyzoncie czasowym jest bardzo opłacalna, co skłania osoby prywatne do podjęcia ryzyka związanego z pozyskaniem finansowania. Jednocześnie z roku na rok rośnie popularność fotowoltaiki […]

© Copyright 2019, wszystkie prawa zastrzeżone Fotowoltaika Bielsko Realizacja Re Bena Gesta